moje oko - portal o oczach
moje oko - wszystko o oku moje oko - wszystko o oku

ZAPALENIE SPOJÓWEK

Zapalenie spojówek jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u okulisty.

Spojówka jest to bardzo cienka, bogato unaczyniona, błona śluzowa, która pokrywa wewnętrzną powierzchnię powiek oraz przednią powierzchnię gałki ocznej. Dzielimy ją na spojówkę powiekową oraz spojówkę gałki ocznej. Spojówka powiekowa i spojówka gałki ocznej tworzą szczelinowatą przestrzeń ograniczaną od dołu i od góry sklepieniem zwanym workiem spojówkowym.

Objawy  zapalenia spojowek

 Do najczęstszych objawów zapalenia spojówek zaliczamy:

 • swędzenie oczu
 • łzawienie
 • uczucie piasku pod powiekami
 • światłowstręt
 • pieczenie oka
 • zwężenie szpary powiekowej

Przyczyny zapalenia spojówek:

 • czynniki alergiczne, takie jak pyłki traw, drzew, kurz
 • czynniki chorobotwórcze, takie jak bakterie grzyby, wirusy
 • czynniki drażniące: toksyczne gazy, dymy, wady powiek -  nieprawidłowy wzrost powiek, rzęs
 • zespół suchego oka
 • przewlekły brak snu
 • zaburzenia ustrojowe

Podział

Wyróżnia się zapalenie spojówek  ostre i przewlekłe (trwające dłużej niż 4 tygodnie).

Zapalenia spojówek dzielimy na cztery podstawowe grupy:

 • zapalenia niewywołane zakażeniami
 • zapalenia wywołane przez drobnoustroje
 • zapalenia autoimmunologiczne zaburzenia układu immunologicznego
 • zapalenia o niewyjaśnionej etiologii

Rodzaje

Zapalenie spojówek bakteryjne

Najczęściej wywołane jest przez dwoinkę zapalenia płuc, gronkowce, paciorkowce. Dotyczy głównie  dzieci,  ale spotykane jest również u dorosłych.  Najczęstsze objawy zapalenia bakteryjnego to obrzek powiek, przekrwienie spojówek, wybroczyny w spojówce oraz wydzielina ropna. Leczenie zapaleń bakteryjnych polega na podawaniu  kropel bądź maści zawierających antybiotyki działające na najpopularniejsze patogeny. Do najczęściej stosowanych zalicza się sulfacetamid, gentamycynę, tobramycynę (tobrex) cyprofloksacynę (ciloxan). Dodatkowo stosować można preparaty sztucznych łez.

Wirusowe zapalenie spojówek

Najczęstszym patogenem u dorosłych jest adenowirus wywołujący nagminne zapalenie spojówek. Początkowo pojawia się w jednym oku, później w większości przypadków atakuje również drugie. Objawem jest silne przekrwienie spojówek powiekowych i gałkowych z uczuciem ciała obcego pod powiekami, zwężenie szpary powiekowej,  wydzielina ropna. Chory skarży się na bolesność oraz swiatłowstręt. Ze względu na to, iż nie ma leków działających na adenowirusy, pozostaje tylko leczenie nieswoiste, takie jak zimnie kompresy czy też używanie sztucznych łez. Pacjent powinien wiedzieć  o minimalnym, dwutygodniowym okresie trwania choroby oraz jej wysokiej zakaźności . Powinien także  zwrócić szczególną uwagę na higienę, używając ręczników jednorazowych, aby zapobiec rozprzestrzenianu się choroby wśród domowników.

Zapalenie spojówek opryszczkowe

Wywołane jest wirusem opryszczki zwykłej i występuje głównie u dzieci. Charakteryzuje się objawami typowymi dla zapalenia spojówek, powiększeniem limfatycznych węzłów okolicy przyusznej oraz objawami ze strony rogówki. W leczeniu stosuje się Acyklowir, Gancyklowir. W niektórych przypadkach może  także dojść do samowyleczenia.

Zakażenie chlamydiami

Chamydia jest to drobnoustrój łączący niektóre właściwości bakterii i wirusów. Może powodować Jaglicę , dotyczy obszarów Afryki, Azji oraz Ameryki Południowej, gdzie szerzy się w ubogich warstwach społeczeństwa. Chlamydia oculogenitalis jest odpowiedzialna za zapalenie spojówek u noworodków (zakażenie pochodzące z dróg rodnych matki) oraz wtrętowe zapalenie spojówek u dorosłych.  W leczeniu stosuje się maści antybiotykowe zawierające erytromycynę, tertracyklinę, sulfacetamid przy jednoczesnym podawaniu antybiotyków ogólnoustrojowo.Należy jednak pamiętać, że istnieją przeciwwskazania w stosowaniu tetracykliny u dzieci do lat 12.

 Alergiczne zapalenie spojówek

Wywołane jest przez środki chemiczne, takie jak mydła, kosmetyki, produkty z tworzyw sztucznych, różnego rodzaju metale, pyłki drzew, traw, kurz, cząstki pochodzenia zwierzęcego czy leki. Zwykle występuje pod postacią silnego obrzęku spojówek z obfitą wydzieliną. Towarzyszy temu światłowstręt, pieczenie, świąd. Leczenie polega na usunieciu, w miarę możliwości, czynnika alergizującego, odczulaniu oraz podawaniu leków przeciwhistaminowych

Zakażenia grzybicze

Występują bardzo rzadko. Wywołane są przez kropidlaka i drożdżaka. Leczenie polega na stosowaniu preparatow przeciwgrzybicznych.