moje oko - portal o oczach
moje oko - wszystko o oku moje oko - wszystko o oku

Nieprawidłowości w ustawieniu powiek

Powieki służa do ochrony gałki ocznej, równomiernie rozprowadzaja one film łzowy po powierzchni oka. Uczestniczą w utrzymaniu prawidłowej wilgotności powierzchni oka. Tak wiec bardzo wazna jest ich prawidlowa funkcja i ruchomość. Nieprawidłowości dotyczące powiek moga prowadzić do powikłan w obrębie przedniego odcinka oka. Zbyt krotkie powieki moga nie pokrywac całej gałki ocznej co może skutkować wsychaniem powierzchni oka, a w konsekwencji do uszkodzenia rogowki czy przewlekłego zapalenia spojówek. Również nieprawidłowe ułożenie rzęs może prowadzic do drażnienia, a nawet uszkodzenia spojówki czy rogówki.

Wywinięcie powiek na zewnątrz (Ectroption)

Wiąże się z przebytymi urazami czy zapaleniami, po których powstaja bliznowate zmiany, które powodują odciągnięcie brzegu powieki na zewnatrz. Skutkuje to trudnością w zamykaniu i zaburzeniem ruchu, gdzie poza nieładnym wyglądem może powodować stany zapalne oka. W leczeniu jedyną metodą jest leczenie operacyjne. Zabieg jest krótki, w znieczuleniu miejscowym.

Wywinięcie powiek do wewnatrz (Entropion)

Ta nieprawidłowość również jest wywołana zmianami bliznowatymi. Ustawienie rzęs do wewnątrz powoduje nieustanne drażnienie rogówki prowadzące do owrzodzenia. Taki stan wymaga interwencji chirurgicznej.