moje oko - portal o oczach
moje oko - wszystko o oku moje oko - wszystko o oku

Orbitopatia tarczycowa

Orbitopatia tarczycowa (oftalmopatia tarczycowa, wytrzeszcz endokrynny) związana jest z chorobami tarczycy. U chorych mających orbitopatię tarczycową w ponad 90 % występuje nadczynność tarczycy, może ona jednak występować również u osób chorych na niedoczynność tarczycy.  Orbitopatia dotyczy najczęściej pacjentów chorych na nadczynność tarczycy pochodzenia immunologicznego (choroba Gravesa-Basedowa),.  W wyniku procesów zapalnych dochodzi do przerostu i włóknienia mięśni okoruchowych, proliferacje tkanek w obrębie oczodołu. Przerost tkanek w obrębie oczodołu powoduje wytrzeszcz, który najczęściej jest obustronny. Nasilenie orbitopatii tarczycowej nie ma związku z  ciężkością nadczynności tarczycy,  występuje z reguły  miedzy 30 a 50 r. ż., najczęściej u kobiet.

Orbitopatia tarczycowa objawy:

  • Gałka oczna wysunięta ku przodowi (wytrzesz)
  • Obrzęk spojówki
  • Obrzęk powiek
  • Podwójne widzenie
  • Ból
  • Światłowstręt
  • Uczucie ciała obcego
  • Obniżenie ostrości wzroku
  • Objaw Stelwaga, Graefego, Moebiusa, Dalrympla

Przyczyny

Przyczyny orbitopatii tarczycowej nie są do tej pory dokładnie znane.  Jest ona związana z zaburzeniami na tle autoimmunologicznym. W związku z pobudzeniem limfocytów T dochodzi do rozrostu fibroblastów, kolagenu oraz odkładania substancji w tkance i wokół mięśni zewnętrznych gałki ocznej, co w efekcie prowadzi do wytrzeszczu oraz podwójnego widzenia.

Czynniki ryzyka

Orbitopatia tarczycowa jak już było wspomniane występuje w większości u osób chorujących na nadczynność tarczycy. Występuje kilka razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Diagnostyka orbitopatii tarczycowej

Pomocnym w diagnostyce jaskry jest szereg objawów klinicznych występujących w orbitopatii tarczycowej. Istotne jest również badanie okulistyczne uzupełnione tomografią komputerową oraz USG. Wykonuje się także testy tarczycowe mające na celu określenie czynności tarczycy.

Leczenie orbitopatii tarczycowej

W leczeniu orbitopatii tarczycowej istotną rolę odgrywa współpraca z lekarzem endokrynologiem, która ma na celu doprowadzenie do prawidłowej czynności gruczołu tarczowego za pomocą leków tyreostatycznych. Niekiedy stosuje się napromienianie jodem radioaktywnym lub usunięcie gruczołu tarczowego. W niektórych przypadkach podaje się glikokortykosteroidy, takie jak Encorton, zaczynając od większych dawek, które następnie redukuje się po zmniejszeniu nacieku zapalnego. W cięższych przypadkach stosuje się metylopednizon. Objawy miejscowe, takie jak występujące w zespole suchego oka, leczymy analogicznie, czyli poprzez stosowanie kropli  do oczu tzw. sztucznych łez lub innych preparatów mających na celu nawilżenie gałki ocznej. Dla poprawy komfortu stosuje się szkła pryzmatyczne mające poprawić widzenie przy dwojeniu obrazu. Czasami w tym celu wykonuje się również leczenie chirurgiczne mające na celu zmianę przyczepu mięśni okoruchowych.

Objaw Stelwaga - rzadkie mruganie

Objaw Graefego - powieka górna nie nadąża za ruchem gałki w dół

Objaw Moebiusa - zaburzenia zbieżności gałek ocznych

Objaw Dalrympla - powieka odsłania ok. 1-2 mm twardówki nad rogówką