moje oko - portal o oczach
moje oko - wszystko o oku moje oko - wszystko o oku

Okulary

Ludzie już od najdawniejszych czasów mieli problemy ze wzrokiem. Wynalazek okularów w XIII wieku dla wielu stanowił wybawienie dla ludzi chorujących na krótkowzroczność czy dalekowzroczność a z czasem również na astygmatyzm.

Zasada działania okularów jest prosta powoduja w zależności od rodzaju soczewki skupienie bądz rozproszenie promieni świetlnych. I tak do korekcji krótkowzroczności stosujemy soczewkę rozpraszającą czyli minusową a do korekcji dalekowzroczności soczewke skupiająca czyli dodatnią. Stąd wzięły się popularne skróty nosze 'minusy' czy 'plusy'.

Rodzaje soczewek.

Zasadniczo soczewki dzielą sie na dwa typy soczewki mineralne i soczewki organiczne.

Soczewki mineralne inaczej szklane są odporniejsze na wszelkiego rodzaju zarysowania i cieńsze niż odpowiednie soczeki plastikowe jednak są od nich cięższe co przekłada sie na komfort użytkowania.

Soczewki organiczne potocznie plastikowe są lżejsze niż soczewki mineralne, wytrzymalsze ( można w nich nawiercać odwoty na oprawkę ) jednakże są zazwyczaj grubsze niż soczewki szklane oraz łatwiej je zarysować nawet mimo odpowiednich powłok.

Soczewki dzielmy na jednoogniskowe, dwuogniskowe, trzy ogniskowe oraz soczewki progresywne.

Soczewki jednoogniskowe - mające jedno ognisko służące do patrzenia w dal bądz bliż.

Soczewki dwuogniskowe - dla pacjentów potrzebujących korekcji do dali i do bliży, są zwykle podzielone na dwie częsci przedzielone liną z których górna część służy do patrzenia w dal dolna do bliży

Soczewki trzyogniskowe - korekcja do dali i bliży ze strefa pośrednią

Soczewki progresywne - umożliwiają patrzenie w dal górna część , do blizy dolna część oraz środkowa część na odleglości pośrednie, soczewki progresywne dzięki temu że moc zmienia się stopniowo przechodząc od góry ku dołowi nie mają wyrażnych widocznych granic jak soczewki dwu- czy trzy- ogniskowe.

Soczewki przeciwsłoneczne

Soczewki fotochromowe

Soczewki polaryzacyjne

Soczewki asferyczne