moje oko - portal o oczach
moje oko - wszystko o oku moje oko - wszystko o oku

Nowotwory mające swój początek w gałce ocznej bądź w tkankach sąsiadujących należą do bardzo rzadkich. Znacznie częściej są miejscem, do którego dają przerzuty nowotwory innych narządów, takie jak rak płuc czy rak piersi. 

 

 

rak podstawnokomórkowy

Rak podstawnokomórkowy

 

Rak podstawnokomórkowy jest najczęstszym nowotworem złośliwym powiek. Występuje u pacjentów w starszym wieku, zwykle przy wolnym brzegu powieki dolnej. Jego trzy podstawowe formy to  postać guzkowa, włókniejąca  oraz guzkowo - wrzodziejąca. Może objawiać się w postaci guzka powieki, owrzodzenia, a także krwawienia. Nowotwór podstawnokomórkowy rzadko daje przerzuty, rośnie wolno, jednak nie leczony może wnikać głęboko do jamy czaszki.

 

Leczenie raka podstawnokomórkowego polega na chirurgicznym wycięciu zmiany wraz  - o ile zachodzi taka potrzeba  z przeszczepem skóry. Stosuje się również radioterapię oraz  krioterapię.

 

 

rak kolczystokomórkowy

Rak kolczystokomórkowy

 

 

Rak kolczystokomórkowy występuje znacznie rzadziej. Miejscowo jest mniej złośliwy od raka podstawnokomorkowego i częściej daje przerzuty do innych narządów, zarówno drogą chłonną jak i drogą krwi. Zazwyczaj jest to guzek pokryty strupem, może przypominać raka podstawnokomórkowego. Leczenie chirurgiczne wraz z radioterapią powinno być prowadzone po konsultacji z lekarzem onkologiem.

           

Istotnym czynnikiem powstawania nowotworów powieki jest promieniowanie słoneczne. Odsetek tych nowotworów jest znacznie większy u pacjentów, u których ekspozycja na słońce była dłuższa, ważne jest zatem jej unikanie lub przynajmniej ograniczenie oraz stosowanie odpowiedniej ochrony oczu.

 

Najczęstszym nowotworem złośliwym wewnątrzgałkowym u dzieci jest siat­kówczak {retinoblastoma), a u osób dorosłych czerniak złośliwy {melanoma malignum).