moje oko - portal o oczach
moje oko - wszystko o oku moje oko - wszystko o oku

FAQ

Gdzie mogę uzyskać informacje, jakie soczewki będą najlepsze dla mnie?

Soczewki kontaktowe są idywidualnie dopasowywane do Twoich oczu przez lekarza okulistę. Podczas badania specjalista pomoże Ci dopasowac rodzaj, wielkość oraz najodpowiedniejszy dla Ciebie tryb noszenia soczewek. Zanim zaczniesz nosić soczewki kontaktowe ZAWSZE skonsultuj się ze specjalistą. Nieodpowiednie dobranie i noszenie soczewek kontaktowych może spowodować problemy z oczami.

Gdzie mogę kupić soczewki kontaktowe?

Podczas piewszej wizyty u okulisty otrzymasz  parę soczewek wraz z zestawem do ich pielęgnacji.  Gdy okarze się, że jesteś z nich zadowolony i nie ma żadnych przeciwwskazań do ich noszenia, możesz kupic je u okulisty lub w salonie optycznym. Wśród użytkowników soczewek coraz popularniejsze staje się kupowanie soczewek kontaktowych oraz niezbędnych akcesoriów  w specjalistycznych sklepach internetowych. Daje to możliwość zaopatrzenia się w stosowane soczewki odpowiednio wcześniej bez ryzyka późniejszych poszukiwań, a także oszczędza czas i  daje wygodę kupowania bez wychodzenia z domu.

Czy nosząc soczewki kontaktowe powinienem dodatkowo posiadać okulary?

Okulary są bardzo przydatne w sytuacji, gdy stan zdrowia Twoich oczu nie pozwoli Ci na noszenie soczewek kontaktowych, np. w czasie zapalenie spojówek. Nalezy  wówczas przerwać noszenie soczewek i zastosowac odpowiednie leczenie, a w jego trakcie korzystać z okularów, aby  zmniejszyć ryzyko podrażnienia. Soczewki noszone do tej pory należy wyrzucić, ponieważ na ich powierzchni nadal moga znajdować się bakterie.

Jak dbać o soczewki?

Specjalista poinformuje cię, jak najlepiej dbać o soczewki kontaktowe. Miekkie soczewki wymagają czyszczenia, spłukiwania oraz dezynfekcji po każdym użyciu.  Istniejące na rynku płyny do pielęgnacji soczewek kontaktowych oferują  system ?wszystko w jednym? umożliwiający korzystanie tylko z jednego płynu  lub ?bez pocierania?? - roztwór dezynfekuje i czyści równocześnie. Inne płyny wymagają ręcznego pocierania i spłukiwania.  Insteją również krople poprawiające komfort  noszenia soczewek kontaktowych.

Dlaczego dbanie o soczewki jest takie ważne?

Dbanie o soczewki kontaktowe jest bardzo ważne dla zdrowia oczu.  Zarówno soczewki, pudełko w którym są przechowywane jak i powierznia oka,  stanowić mogą przyjazne środowisko dla bakterii i grzybów. Dlatego tak ważne jest odpowiedzialne korzystanie z soczewek kontaktowych oraz wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków dotyczących ich pielęgnacji. Nigdy nie odbiegaj od procedur, które pokazał ci specjalista. Nie idź na skróty, gdzyż może to być przyczyną poważnych problemów.

Jak dlugo mogę nosić soczewki kontaktowe?

Podczas wizyty u specjalisty wskaże ci on dwa harmonogramy noszenia soczewek kontaktowych: jeden dotyczący tego, jak długo możesz nosić soczewki kontaktowe bez konieczności ich zdejmowania  oraz drugi, odnoszący się do częstotliwości wymiany soczewek na nowe.

Gdzie nauczę się jak zakładać, zdejmować oraz pielęgnować soczewki kontaktowe?

Przy doborze pierwszej pary soczewek kontaktowych specjalista przekaże Ci odpowiednie instrukcje dotyczące noszenia i pielegnacji soczewek. W trakcie wizyty zademonstruje ci sposób ich zakładania i zdejmowania oraz  procesy związane z ich przechowywaniem, płukaniem i dezynfekcją. Otrzymasz zestaw dla poczatkujących zawierający soczewki kontaktowe, płyn do pielęgnacji soczewek, pudełko do ich przechowywania oraz niezbędne instrukcje. Po upływie określonego czasu zalecana jest kontrolna wizyta u specjalisty.

Czy przy stosowaniu soczewek kontaktowych mogę noisić makijaż?

Tak, możesz bez problemu korzystać z kredki do oczu, tuszu do rzęs czy cieni do powiek, uważając jednak aby kosmetyki nie dostały się do oczu lub na powierzchnię soczewek. Najlepszym sposobem jest załozenie soczewek kontaktowych przed  wykonaniem makijażu, co zapobiegnie przedostaniu się tluszczy i olejów zawartych w kosmetykach na powierzchnię soczewki. Kosmetyki stanowią przyjazne środowisko dla bakterii, które mogą zostać przeniesione wraz nimi na powierzchnię oka lub soczewki.  ZAPAMIETAJ -  nigdy nie rób makijażu jednocześnie zakładając  soczewki kontaktowe

Co zrobić, gdy moje oczy są zaczerwienione lub podrażnione?

Zaczerwienienie bądź podrażnienie oczu powinno być potraktowanie poważnie, wskazana jest wizyta u specjalisty. Pierwszy krok to zdjęcie soczewek kontaktowych, a następnie ich wyczyszczenie, spłukanie oraz  dezynfekcja. Soczewki należy włożyć do pudełka i założyć okulary. Każda osoba nosząca soczewki kontaktowe powinna dodatkowo posiadać okulary, które przydają się w czasie jakichkolwiek problemów z oczami.  Zawsze, gdy poczujesz, że coś jest nie tak z Twoimi oczami skontaktuj się ze specjalistą.

 

Czy nie jestem za młody na noszenie soczewek kontaktowych?

Tę kwestię najlepiej przedyskutować z rodziną oraz lekarzem okulistą. Twój specjalista jest osobą  odpowiedzialną za zdrowie twoich oczu, rodzice  są odpowiedzialni za twoje zdrowie i bezpieczeństwo, jednak TY sam jesteś odpowiedzialny za swoje soczewki kontaktowe.

Co ma decydujące znaczenie?

Wszystkie dyskusje krążą wokół jednego pytania: czy jesteś osobą odpowiedzialną? Noszenie soczewek kontaktowych  wymaga odpowiedzialnosci, aby postepować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi ich noszenia oraz pielęgnacji..

Czy jestem odpowiedzialną młodą osobą?

Należy pamiętać, iż soczewki kontaktowe są narzędziami medycznymi co oznacza, że niewłaściwe ich użytkowanie może wiązać się z określonym ryzykiem. Konieczne jest przestrzeganie wielu ważnych zasad, aby uniknąć groźnych powikłań.

 

Czy są mierniki odpowiedzialnosci?

Tak, wystarczy zadać sobie kilka  pytań: czy nosząc okulary zdarza mi się je zgubić lub zepsuc? Jak czesto? Czy regularnie odwiedzam dentystę, kontroluję stan swoich zębów? Czy regularnie dbam o włosy, paznokcie? Jeżeli większość odpowiedzi na te pytania brzmi negatywnie, być może nie jesteś jeszcze gotowy, aby korzystać z  soczewek kontaktowych.

Co jeśli nie jestem jeszcze w pełni odpowiedzialną osobą?

Jeśli tak jest, to prawdopodobnie nie jesteś jeszcze gotowy na korzystanie z soczewek kontaktowych. Powinieneś poczekać i wrócić do tej sprawy za jakiś czas, być może za rok lub dwa, gdy będziesz już bardziej odpowiedzialną młodą osobą.

Dlaczego odpowiednia higienia jest tak ważna?

Z noszeniem soczewek kontaktowych zawsze wiąże się ryzyko. Rogówka pokrywająca oko jest specyficzną tkanką, która nie ma naczyń, co zapewnia doskonalą widoczność.  Jednak bez naczyń, które zapewniają dopływ tlenu, rogówka musi pobierać tlen z powietrza oraz filmu łzowego znajdującego się na powierzchni oka. Połączenie filmu łzowego z pokrywającą go cienką, plastyczną soczewką stanowi doskonałe środowisko dla potencjalnych bakterii , co może być przyczyną infekcji. Konieczne jest odpowiednie czyszczenie, płukanie oraz dezyfekcja soczewek kontaktowych po każdym wyjęciu z oka.

Czy mogę pożczyć moje soczewki koledze/od kolegi?

NIGDY nie wolno wymieniać się soczewkami z innymi osobami, gdyż może to być przyczyną groźnych infekcji.

  

 

Czy soczewki kontaktowe mogą być noszone przez bardzo małe dzieci?

Możesz być zaskoczony, ale w niektórych przypadkach soczewki kontaktowe  zalecane są już u niemowląt.  Wpływają one na poprawę wzroku przy występującej w rzadkich przypadkach zaćmie u dzieci, mogą być również pomocne we wczesnym rozwoju wzroku w przypadkach dużej nadwrażliwości na światło.

U małych, 2-3 letnich dzieci, soczewki kontaktowe są bardzo pomocne w ich prawidłowym rozwoju. Pediatrzy oceniają zdolność widzenia  oraz stan narzadu wzroku dziecka. U małych dzieci, u których wystepują różnice reakcji obu oczu, soczewki kontaktowe wyrównuja obraz, który przekazywany jest do mózgu. To pomaga  zapobiegać  występowaniu u dzieci poważnych problemów w nauce.

Ponadto niektóre małe dzieci narażone są na ryzyko rozwinięcia ?leniwego? lub ?uciekajacego? oka, a noszenie okularow jest utrudnione. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem mogą być właśnie soczewki kontaktowe.

Jakie są koszty soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe to bardzo konkurencyjna metoda korekcji wzroku. W ostatnich czasach bardzo one potaniały. Ponieważ istnieją różne typy soczewek (miesięczne,  tygodniowe, dzienne) każdy może wybrać najlepszą dla siebie opcję. Oczywiście najtańsze są soczewki miesięczne, a najlepszy komfort zapewniają soczewki 1-dniowe.

Obecnie para miesięcznych soczewek kontaktowych kosztuje przeciętnie około 90 PLN. Za około 100PLN można już kupić jednodniowe soczewki kontaktowe wystarczające na około 2 tygodnie.

Najtańsze soczewki można oczywiście znaleźć w specjalistycznych sklepach internetowych. Zwróć jednak uwagę nie tylko na cenę produktu. Ważny jest też termin dostawy, koszty wysyłki, sposób komunikacji ze sprzedawcą w przypadku problemów. Podstawową wadą sklepów internetowych jest to, że nie możemy dostać towaru od razu do ręki.

Pamiętaj, że mozesz nosic soczewki kontaktowe na przemian z okularami. A niektórzy używają soczewek kontaktowych tylko w specjalnych sytuacjach: gdy idą do kina, uprawiają sporty czy na lekcję tańca.

Jakie są zagrożenia płynące z noszenia soczewek kontaktowych?

Do najczęstszych zagrożeń związanych z noszeniem soczewek kontaktowych zalicza się wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne, alergię oraz uszkodzenia mechaniczne, takie jak zadrapanie oka przy zakładaniu bądź zdejmowaniu soczewki. Nowoczesne soczewki  stanowią bezpieczną metodę korekty wad  wzroku, jednak nie należy zapominać o zachowaniu odpowiedniej ostrożności i ich pielęgnacji.

Czy soczewki mogą poprawic wzrok?

Secjalista nie jest w stanie zagwarantować,  że soczewki kontaktowe poprawia twój wzrok, ale mogą one wpłynąć na zmianę widzenia. U młodzieży coraz częściej obserwuje się początki krótkowzroczności oraz pogłębianie się jej w trakcie kolejnych wizyt u specjalisty. Naukowcy, którzy przez lata próbowali rozwiązać ten problem zauważyli, że u  młodzieży, która nosiła soczewki kontaktowe, krótkowzroczność pogłębiała się znaczniej wolniej lub nawet zatrzymała się na tym samym poziomie, w przeciwieństwie do młodzieży, która nie nosiła soczewek kontaktowych. Sztywna natura twardych soczewek kontaktowych zapobiega wydłuzaniu się rogówki co sprawia, iż obraz jest skupiany bliżej na siatkówce. Niektórzy scecjalisci polecają twarde soczewki kontaktowe, aby zapobiegać problemowi krótkowzroczności wśród młodzieży.

A jeśli nie potrzebuję korekty wzroku?

Wiele osób, zwłaszcza młodych, nosi soczewki kontaktowe, które nie mają żadnej mocy skupiającej, a więc nie poprawiają wzroku, pełnią jedynie funkcje estetyczne. Dzięki nim można nadać oczom zupełnie inny kolor czy kształt. Należy jednak pamiętać, że przy stosowaniu tego typu soczewek kontaktowych zachować trzeba dokładnie takie same zasady bezpieczeństwa, odpowiedniej higieny oraz pielęgnacji , jak przy stosowaniu soczewek korekcyjnych.

Jakie firmy produkują soczewki?

Jest wiele firm produkujących soczewki kontaktowe Bauch and Lomb, Johnson&Johnson, Ciba Vison.

Czy podczas zapalenia spojówek można nosić soczewki kontaktowe?

Nie. Zapalenie spojówek jest najczęściej wywołane przez bakterie. Oznacza to, że komórki oka są przez nie zaifekowane. Nosząc soczewki kontaktowe podczas zapalenia spojówek powodujemy, że osadzają się one również na soczewce kontaktowej. Tak więc wyjmując soczewke z oka może się zdarzyć, iż przeniesiemy część drobnoustrojów z oka do pojemniczka na soczewki za pomocą szkła kontaktowego. Dzięki temu istnieje ryzyko, że soczewki kontaktowe oraz pojemnik na soczewki kontaktowe są zainfekowane. Powoduje to efekt błędnego koła gdyż z jednej strony leczymy oko antybiotykami a z drugiej umieszczamy soczewke z namnożonymi drobnoustojami na oku. Tak wiec nie mozna nosic soczewk kontaktowych w czasię zapalenia spojówek. Soczewki kontaktowe oraz pojemnik na soczewki używane w czasie kiedy wystapiło zapalenie spojówek powinno się wyrzucić.

Czy po przebytym zapaleniu spojówek można dokonczyć noszenie soczewek kontaktowych które sie nosiło zanim zachorowało sie na zapalenie spojowek?

Nie, nie można gdyż soczewki kontaktowe noszone w czasie kiedy doszło do zapalenia spojówek mogą już być zanieczyszczone bakteriami, wirusami czy grzybami w zależności od etiologi zapalenia. W ten sposób możemy doprowadzić do ponownego zakażenia drobnoustrojami, których udało nam się pozbyć. Zawsze po przebytym zapaleniu powinniśmy użyć nową parę soczewek kontaktowych oraz nowy pojemniczek na soczewki. Jeżeli jesteśmy pewni że postępowaliśmy zgodnie z instrukcja, czyli nie dotykalismy końcówka płynu do pielęgnacji soczewek kontaktowych żadnych powierzchni to możemy nadal ten sam płyn co do tej pory.

Czy noszenie soczewek boli?

Nie. Nosząc soczewki kontaktowe na oku nie czuje sie ich obecności. Na początku noszenie przez pierwszy tydzien, dwa możemy mieć uczucie ciała obcego w oku gdyż oko jest nieprzyzwyczajone do szkła kontaktowego. Wiele osób znacznie szybciej adoptuje się do soczewek kontaktowych i juz po 2 dniach w ogóle ich nie czuja na oku.

Czy soczewki moga wypaść, wypłynąć z oka?

Prawidłowo dobranie soczewki a więc nie za lużnie ani nie za ciasne nie wypadną. Ich odpowiedni dobrany kształt oraz obecność filmu łzowego miedzy rogówką, a soczewką powoduje, że spoczywaja one cały czas na właściwym miejscu. Silny uraz w okolice oka czy kąpiel gdzie duża ilośc wody dostaje sie do oka może spowodować wypadnięcie soczewki kontaktowej jednak sytuacje takie zdażają się bardzo rzadko.

Soczewki kontaktowe a zaćma?

Czy osoby chore na zaćmę mogą nosic soczewki kontaktowe? Zaćma jest chorobą polegającą na zmętnieniu soczeki leżącej wewnątrz gałki ocznej natomiast soczewki kontaktowe są umieszczone na rogówce. To powoduje, że nie ma ograniczeń dla osob chorujących na zaćme przy stosowaniu soczewek kontaktowych.