moje oko - portal o oczach
moje oko - wszystko o oku moje oko - wszystko o oku

Z czego zrobione są soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe mogą być produkowane na różne sposoby.

Miękkie soczewki kontaktowe są w większości odlewem formy. W tym procesie polimer, z którego  zrobiona jest soczewka kontaktowa, wstrzykiwany jest w stanie płynnym do formy. Forma jest odpowiednio dociśnięta, co determinuje moc soczewki, średnicę, krzywiznę soczewki oraz jej brzeg. Następnie soczewka jest utwardzana tak, aby uzyskała delikatny a jednocześnie trwały i elastyczny stan. Kolejnym etapem jest umieszczenie soczewki w plastikowym opakowaniu, w którym znajduje się sterylny plyn o konsystencjj ludzkich łez.

Inną metodą jest tzw metodą spin-casting, w którym płynny polimer jest wstrzykiwany do specjalnej wirującej formy, aby uzyskał zadany kształt dzięki sile odśrodkowej. Nastęnie polimer jest stabilizowany i uzyskuje się gotową miękka soczewkę. Po zakończeniu tego procesu miękkie soczewki uzupełnia się w odpowiednich proporcjach wodą (jedna trzecia do jednej drugiej).

Twarde soczewki kontaktowe produkowane są inaczej. Płynny polimer używany do produkcji tych soczewek jest utwardzany, a następnie cięty na małe bloki z których komputerowo wycinane są gotowe soczewki. W niektórych przypadkach wewnętrzna krzywizna (zwana krzywizną podstawową) jest uzyskiwana dzięki obrobce termicznej i następnie wykańczana. Proces sterowany komputerowo pozwala na wykonanie soczewek na zamówienie, dokładnie dopasowanych do krzywizny rogówki.