moje oko - portal o oczach
moje oko - wszystko o oku moje oko - wszystko o oku

Jak działają soczewki kontaktowe

Moc  optyczna w soczewce koryguje wady wzroku takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy zwiazane z wiekiem niemożność  skupienia wzroku na blisko położonych obiektach.

Soczewki kontaktowe w porównaniu do okularów maja wiele zalet. Przede wszystkim nie czuje się ich obeności. Okulary są niewygodne mogą spaśc na ziemie i się uszkodzić. Soczewki kontaktowe dzieki temu że spoczywaja na rogówce w obecności płynu łzowego nie paruja. Dzięki kształtowi rogówki, płynu łzowego soczewki nie wypływają z oka spoczywają caly czas w tej samej pozycji na rogówce.

Zasada działania soczewek kontaktowych jest podobna do działania okularów. Odpowiednio oko nadwzroczne, dalekowzroczne koryguje sie soczewkami kontaktowych skupiającymi, a oko krótkowzroczne soczewkami kontaktowymi rozpraszającymi. 

Oko dalekowzroczne czyli oko, w którym aparat łamiący jest zbyt słaby w sto­sunku do długości gałki ocznej - promienie które wpadaja do oka przecinają się poza siatkówką co daje zamazany obraz. Wadę tę wyrównujemy soczewkami kontaktowymi skupiającymi czyli poputarnymi plusami (+). Soczewka skupiająca, umieszczona na rogówce, powoduje dodatkowe załamanie promieni słonecznych, przez co wzmacnia siłę aparatu łamiącego oka. Moc soczewki jest dobierana w zależności od wielkośći wady wzroku.

Dokładnie odwrotna sytuacja występuje w oku krótkowzrocznym gdzie aparat łamiący oka jest za silny w stosunku do długości gałki ocznej. Analogicznie promienie świetlne przecinają się przed siatkówką. Krótkowzroczność powoduje, że osoba ta do niewyraźnie widzi przedmioty położone daleko.  Do wyrównywania tej wady uzuwamy soczewek kontaktowych rozprasza­jących zwanych potocznie minusami (-). Soczewka kontaktowa rozpraszająca, ustawiona na rogówce, rozprasza równoległe promienie światła. Te rozbieżne promienie, w połączeniu ze zbyt sil­nym aparatem łamiącym oka krótkowzrocznego, ogniskują się na siatkówce tworząc wyraźny obraz.

Zazwyczaj soczewki kontaktowe dobiera sie nieznacznie słabsze niz wada wzroku. Jest to zwykle wartość o 0,25 D (dioptrii) słabsza niz wartośc rzeczywistej wady. Prawidłowo dobrane soczewki kontaktowe maja mniejsza moc niż okulary gdyż szkło okularowe jest oddalone o pewna odleglość od rogowki gdzie rogówka spoczywa bezpośrednio na rogówce. Dzieki czemu promienie przechodząc przez soczewke kontaktowe przebywają któtszą droge niż przy soczewkach okularowych.

 

NIE NA TEMAT ? BRAK INFORMACJI JAK DZIALAJA SOCZEWKI  (NAGŁÓWEK)

PRAWDA + OBRAZEK

Soczewki kontaktowe są produktem medycznym wymagającym specjalnego traktowania - poprawne noszenie i dbanie o nie jest niezwykle ważne dla zdrowia twoich oczu. Aby działały prawidłowo zawsze pamietaj o dokładnej higienie i pielęgnacji soczewek kontaktowych.