moje oko - portal o oczach
moje oko - wszystko o oku moje oko - wszystko o oku

Historia soczewek kontaktowych

Minęło 120 lat odkąd niemieckim wynalazcom udało się stworzyć pierwszą soczewkę kontaktową, którą można było umieścić na powierzchni oka.. Ta pierwsza soczewka kontaktowa , nazwana ?soczewką twardówkową?, zrobiona była ze szkła i pokrywała nie tylko rogówkę, jak obecne soczewki kontaktowe, ale również twardówkę, czyli białą część oka. Ponad pół wieku później powstała pierwsza  nowoczesna soczewka kontaktowa ? soczewka rogówkowa. Wykonana była z twardego plastiku (techniczna nazwa PMMA) i spoczywała na filmie łzowym z przodu oka. Jej mniejsze wymiary oraz waga uczyniły ją bardziej komfortową od soczewki twardówkowej. Kolejna generacja soczewek pojawila sie w latach 70tych. Wykonane one były wówczas z materiałów pozwalajacych na przenikanie  tlenu do powierzchni oka, podnosząc tym samym komfort ich użytkowania.

W 1971 roku wraz z pojawieniem się nowego materialu ? HEMA, pojawiła się miękka soczewka kontaktowa. Osoby korzystające do tej pory ze standardowych, twardych soczewek kontaktowych zaskoczone były komfortem, jaki one dają.  Rozpoczęła się prawdziwa inwazja miękkich soczewek, a coraz to nowsze rozwiązania i ulepszenia prowadziły do zwiększania się ich popularności. Pojawiły się soczewki, w których można spać,  zmieniające kolor oczu itp. Wraz z rozwojem produkcji,  a także pod wpływem  czynników ekonomicznych popularność zyskały i wciąż coraz bardziej zyskują tańsze i wygodniejsze w stosowaniu soczewki jednorazowego użytku.

Rozwój technologii związanej z produkcją soczewek kontaktowych wciąż trwa. Na rynku pojawiają się coraz  nowsze generacje soczewek kontaktowych o coraz lepszych właściwościach. W zeszlym stuleciu byliśmy świadkami wspowadzenia soczewek silikonowo-hydrożelowych. Soczewki te mogą być noszone w trybie dziennym, a w niektórych przypadkach dopuszczalne jest pozostawienie soczewek na oku na noc. Soczewki te przystosowane są do ciągłego noszenia przez okres do 30 dni. Sa odporniejsze na osadzające się na nich białko, które moze  wywoływać uczucie dyskomfortu. Zdaniem wielu użytkowników silikonowo-hydrożelowe soczewki kontaktowe stanowią alternatywę laserowej korekcji wzroku.

Obecnie stoimy na krawędzi kolejnej generacji soczewek kontaktowych produkowanych w technologii laserowej, która koryguje niewielkie odchylenia oraz nieregularności  powierzchni rogówki.  Soczewki te wykonywane będą  dla każdego indywidualnie, bazując na mapie  rogówki, tak aby  wyelminować problemowe odbicia oraz wzmocnić intensywność kontrastu.

Równocześnie z rozwojem materiałów nastapił rozwój w dziedzinie pielęgnacji soczewek kontaktowych. W początkowym okresie rozwoju do usuwania osadów białkowych używano między innymi metody cieplnej i nadtlenku wodoru (wody utlenionej) jak również czyszczenia enzymatycznego. Metody te przestały być stosowane wraz z pojawieniem sie płynów ?wszystko w jednym?, które jednocześnie czyszczą i dezynfekują soczewkę. Wyróżniamy tu systemy, które wymagają pocierania soczewek, następnie płukania oraz dezynfekcji jak i systemy gdzie wystarczy przepłukać soczewki jednym płynem.

W dzisiejszych czasach soczewki kontaktowe odgrywają ogromną rolę w poprawie jakości widzenia oraz komfortu życia osób, których natura nie wyposażyła w idealny wzrok.