moje oko - portal o oczach
moje oko - wszystko o oku moje oko - wszystko o oku

Badanie kąta przesączania 

Gonioskopia jest to metoda służąca do oceny kąta przesączania (kąta rogówkowo-tęczówkowego). Wyróżniamy dwie odmiany tej metody pośrednią i bezpośrednią.

Gonioskopia pośrednia jest przydatna do oceny typu jaskry. Bada się w niej kąt przesączania - jego szerokość, strukturę, wszelkie nieprawidłowości. Do badania używa się gonioskopu czterolusterkowego lub trójlustra Goldmanna. Po znieczuleniu rogówki nakłada się je na nią i ocenia w lampie szczelinowej.

Goniskopia bezpośrednia stosowana u młodszych pacjentów u których występuje podejrzenie jaskry wrodzonej. Ze względu na gorszą współprace z dziecmi, a nawet jej brak badanie to wykonuje się w znieczuleniu ogólnym przy użyciu mikroskopu operacyjnego.

Kąt przesączania klasyfikuje się wegług 5 stopniowej skali Shaffera. W skali tej 4 stopien oznacza szeroki kąt, a stopień 0 kąt zamkniety. Stwierdzenie zamkniętego kąta przesączania jest wskazaniem do leczenia operacyjnego. Przy ocenie typu jaskry jest to jedno z najważniejszych badań umożliwiające jej klasyfikacje i przebieg dalszego leczenia. Jaskra w zalezności od swojego typu wymaga innego rodzaju leczenia, dlatego tak wazna jest ocena kąta przesączania. Ze względu na tą klasyfikacje jaskrę dzielimy: jaskra otwartego kąta i jaskra zamkniętego kąta.