moje oko - portal o oczach
moje oko - wszystko o oku moje oko - wszystko o oku

Czym są soczewki kontaktowe?

Wyobraź sobie, że nie musisz nosić okularów, że możesz wszystko widzieć bez przeszkód. Wobraź sobie jazdę na rowerze, taniec, snowbord ? wszystko bez ciągłego martwienia się o okulary. To  wolność, ktorą  mogą dać  Ci tylko soczewki kontaktowe.

Wraz z rozwojem  technologii,  zarówno w dziedzinie kształtu, materiałów, jak i bezpieczeństwa, możliwe stało się wyprodukowanie soczewek kontaktowych umożliwiające poprawę widzenia  w połączeniu z większą swobodą oraz  komfortem, porównywalnym do tego, jaki dają naturalnie zdrowe oczy.

Nie wszyscy z nas rodzą się z idealnym wzrokiem. W rzeczywistosci znaczny odsetek ludzi posiada mniejszą lub większą wadę wzroku, zarówno przy bliższych, jak i  dalszych odległościach. Odpowiedzią dla tych ludzi są soczewki kontaktowe, zapewniające lepszy wzrok oraz  niebywałą ostrość widzenia obwodowego, czego osoby noszące  tradycyjne okulary mogą tylko pozazdrościć.

Soczewki kontaktowe to małe przeźroczyste żelowe krążki, posiadające moc optyczną czyli możliwość poprawy wady wzroku.  Zaprojektowane są one tak, by można je było umieścić na rogówce czyli przedniej cześci oka. Dzięki temu, że spoczywają na filmie łzowym, produkowanym przez oko każdego dnia, nie przylegają bezpośrednio do rogówki.

Przed rozpoczęciem stosowania soczewek kontaktowych konieczne jest wcześniejsze badanie przeprowadzone przez specjalistę  przeszkolonego w zakresie  doboru odpowiednich soczewek. Podczas wizyty u okulisty nauczysz się jak korzystać z soczewek kontaktowych tak, aby twoje oczy pozostaly zdrowe.